Czy kiedykolwiek spotkałeś się z nie małymi kropelkami ciemnożółtej lepkiej substancji na swoim suszu lub kwiatach roślin podczas wzrostu? Czy te lepkie, kusząco wyglądające kropelki to samoistnie powstały koncentrat, który wytworzyła roślina? Niestety nie.

Czym są bursztynowe krople na kwiatach konopi?

Te błyszczące, bursztynowe krople to nie jest żywica, którą możemy dabować pobierając porcję prosto z krzewu, a smak tej tajemniczej substancji można porównać do palonego karmelu, a niektórzy porównują go nawet palonej gałki muszkatołowej, dlaczego?

Baner Reklamowy

Co to jest gutacja i transpiracja u roślin?

O tym, że wszystkie rośliny potrzebują wody każdy dobrze zdaje sobie sprawę, jednak nie jest powszechnie wiadomo, że tylko niewielka ilość wody, która jest pobierana przez korzenie rośliny, jest wykorzystywana do jej wzrostu i metabolizmu. W rzeczywistości około 97-99,5% pobranej przez korzenie wody jest tracone w procesach transpiracji i gutacji.

Podczas procesu gutacji sok zawierający wodę oraz nagromadzone w roślinie cukry, które wydalane są poprzez kanaliki w liściach. Jeżeli zdarzyło ci się kiedyś przypalić karmel(cukier) to teraz wiesz, skąd bierze się ten paskudny smak w pięknie oblepionych kwiatach. Oczywiście nie jest

Z kolei transpiracja to proces przemieszczania się wody przez roślinę i jej późniejszego odparowywania przez liście, łodygi i kwiaty. Odbywa się to w ciągu dnia i zwykle nie ma miejsca w nocy. Dzieje się tak dlatego, że w nocy aparaty szparkowe roślin (czyli pory w naskórku liści, łodyg i innych części roślin, które ułatwiają parowanie gazów i wody) zamykają się.

Gdy komory te są zamknięte w nocy, proces gutacji przejmuje kontrolę. Jeśli gleba, w której znajduje się roślina konopi, ma wysoką zawartość wilgoci w ciągu nocy, woda ta przedostanie się przez korzenie rośliny, co następnie spowoduje ciśnienie w korzeniach. Ciśnienie to zmusza następnie część wody do wydostania się przez kąt liścia, końcówki liści, struktury krawędziowe i hydatody (zmodyfikowane pory) w postaci lepkich kropli. W ten sposób zamiast parowania wody powstaje sok.

Jeśli sok gromadzi się na zewnętrznych roślinach konopi, należy pamiętać, że ten słodki sok jest smacznym przysmakiem dla niechcianych gości, takich jak owady i szkodniki.

Sok ten może różnić się kolorem od przezroczystego, przez brązowy do ciemnoczerwonego. Zawiera związki organiczne i nieorganiczne, takie jak cukry, potas i składniki mineralne. Jest całkowicie nieszkodliwy i ma słodki aromat i smak. Sok na kwiatach nie jest bardzo częstym zjawiskiem, lub jest po prostu niezauważalny.

Krople soku na suchych kwiatach marihuany

Jeżeli jednak na twoich kwiatach pojawią się spore ilości soku, to musisz pamiętać, że podczas palenia możesz poczuć bardzo nieprzyjemny zapach oraz smak.