Konopie indyjskie zawierają ponad sto kannabinoidów, jednak nie są to jedyne substancje charakteryzujące się potencjałem medycznym. Poza kannabinoidami w konopiach występuję ponad 20 flawonoidów, a jednym z nich jest kannaflawina – substancja niepsychoaktywna, głównie występująca w kwiatostanach i liściach.

Konopie jako źródło flawonoidów

Flawonoidy mogą odpowiadać za 25% masy rośliny. Kannaflawina (C26H28O6) występuje tylko w roślinach z rodzaju konopi, a niektóre odmiany charakteryzują się wysoką zawartością tego właśnie flawonoidu sięgającą do 2,5% wagi.

Baner Reklamowy

Olejki i ekstrakty CBD wytwarzane z kwiatostanów konopi również zawierają kannaflawine. Jest to lotny związek, który bez problemu możemy odparować za pomocą waporyzatora. Temperatura wrzenia wynosi 182 °C.

Właściwości przeciwzapalne kannaflawiny

Doktor Marilyn Barrett podczas badania oddziaływania tetrahydrokannabinolu (THC) na myszy zaobserwowała dziwne zjawisko. Przed aplikacją czystego THC, na godzinę przed podano myszom ekstrakt z konopi wolny od kannabinoidów. Efektem było zmniejszenie poziomu psychoaktywności THC oraz obniżenie produkcji prostaglandyny – hormonu odpowiedzialnego za stany zapalne – wpływało to korzystnie na zaburzenia ruchowe. W ten sposób doktor Barrett zmieniła „cel” badania, gdyż na początku chciała zbadać wpływ kannabinoidów na myszy. W 1980 roku Marilyn z pozytywnym skutkiem wyizolowała kannaflawinę.

Potencjał medyczny

Dalsze badania kannaflawiny pozwoliły stwierdzić, że posiada właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, antyoksydacyjne, a nawet przeciwnowotworowe. Mechanizmy działania kannaflawiny badano dość prężnie. W 1985 wykazano, że działanie kannaflawiny jest 30 razy wyższe niż w przypadku aspiryny.

Kannaflawiny A i B zostały odkryte dopiero w latach 80. XX wieku, a kannaflawina C została wyizolowana dopiero w 2008 r. Dzięki bezpośredniemu działaniu hamującemu biosyntezę mediatorów prozapalnych (5-LO i PGES-1 [COX1]) jest uznawana za bardzo skuteczne rozwiązanie w przypadku leczenia stanów zapalnych – być może skuteczniejsze niż obecna farmakologia.

Możliwości

Dzięki opinii znakomitego inhibitora zapalnego prostaglandyn i leukotrienów, kannaflawina jest nieoceniona w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych. Szerokie spektrum działania pozwala wykorzystywać ją do leczenia wielu dolegliwości m.in. nieswoiste zapalnie jelit, wątroby, nerek czy mięśnia sercowego, remisja obrzęków, łagodzenie stanów zapalnych, choroby autoimmunologiczne. Połączenie flawonoidów z kannabinoidami to świetna broń w walce z wieloma problemami zdrowotnymi. Jeśli uprzykrzają wam wymienione dolegliwości warto pomyśleć nad tą konwencjonalną metodą leczenia.