Dorzucanie tytoniu do marihuany jest bardzo popularnym zabiegiem w Europie i wielu innych częściach świata, takich jak Australia. Jednak zaproponowanie takiego ‘spliffa’ Amerykaninowi, najprawdopodobniej wykluczy cię z danego kręgu palaczy i nie będzie to nic dziwnego.

Oto 6 powodów, dla których nie powinieneś mieszać trawki z tytoniem.

Baner Reklamowy

1. Kto woli tytoń od dobrego, aromatycznego ziółka?

Wszyscy znają niekorzystne skutki związane z paleniem tytoniu. Od zwiększenia ryzyka zachorowania na raka płuc po zachwianą impotencje seksualną. Nie trzeba dużo szukać, aby znaleźć dobre argumenty do odstawienia palenia lub mieszania tytoniu.

Jeśli nie jesteś regularnym palaczem papierosów, naprawdę nie ma sensu mieszać tytoniu z ziołem. Nawet jeśli palisz regularnie, zalecamy palenie osobno jointa i papierosa, aby móc delektować się każdym z nich oddzielnie.

Dodanie tytoniu nie zwiększa ilości palonego zioła, jak tłumaczą niektórzy palacze mieszający susz konopi indyjskich z tytoniem. Wciąż spalasz tę samą dawkę marihuany, trując się przy tym dymem tytoniowym. Zwiększa się jedynie wizualna objętość  mieszanki, którą przygotowałeś.

2. Bardziej intensywny dym

Absolutnie nie stwierdzamy, że tytoń jest niedobry. W końcu miliony dolarów wydawane są na wysokiej jakości wyroby tytoniowe, takie jak tytoń fajkowy, czy cygara, które znane i lubiane są właśnie za ich intensywny smak.

Zamiast tego stanowisko argumentujemy tym, że czyste zioło smakuje lepiej. A jeśli to czytasz, prawdopodobnie masz podobne zdanie.

Dlaczego więc nie warto mieszać naszego pysznego Lemon Haze z tytoniem? Przecież nie kupujemy whisky z najwyższej półki, po to by pić ją z colą, prawda? Dokładnie tak samo jest z marihuaną.

Jeśli chcesz cieszyć się w pełni unikalnymi smakami danych szczepów, koniecznie musisz się przestawić na palenie czystej trawki. Wszelakie odmiany mają bardzo różne aromaty i smaki, które zaczniesz doceniać, dopiero jak zaczniesz próbować ich indywidualnie.

3. Tytoń może psuć stan po paleniu

Niektóre źródła twierdzą, że tytoń i trawka mogą mieć złe skutki: biorąc pod uwagę, że tytoń zwęża naczynia krwionośne, a marihuana może rozszerzyć, poprawiając jednocześnie przepływ krwi w organizmie. Tytoń staję się ogranicznikiem dla kannabinoidów.

Dlatego, niektórzy użytkownicy twierdzą, że mieszanie tytoniu z marihuaną powoduje, że czujesz się ospały, zmęczony i potocznie mówiąc ‘zamulony’. Jeśli zauważasz te efekty u siebie, rozważ zaprzestanie dodawanie tytoniu do spliffa i sprawdź różnicę w samopoczuciu.

4. Nikotyna jest uzależniająca

Wszyscy jesteśmy świadomi, że nikotyna jest jedną z najbardziej uzależniających substancji na świecie. W rzeczywistości, niektóre źródła określają nikotynę jako substancję o wiele silniej uzależniającą niż wiele popularnych używek, takich jak alkohol, metaamfetamina, a nawet kokaina

Z drugiej strony marihuana cały czas ma miano substancji o wiele mniej uzależniającej. Oczywiście nie oznacza to, że konopie indyjskie nie są uzależniające, są jak wszystko inne, ale niosą za sobą o wiele niższe ryzyko uzależnienia fizycznego niż tytoń i o wiele więcej korzyści.

Dlatego jeśli martwisz się uzależnieniem od nikotyny, odradzamy obcowanie z nim, a nawet wyrzucenie go z codziennie kręconych lolków.

Często wydaje nam się też, że musimy zapalić zioła, a w rzeczywistości organizm domaga się kolejnej dawki nikotyny, którą dostarczamy mu w mieszance zioła z tytoniem.

5. Dym konopny wydaje się być mniej szkodliwy

Jeśli chodzi o palenie, należy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy, jaką jest wdychanie dymu. Jakiegokolwiek rodzaju  dym by to nie był, jest on szkodliwy dla naszych płuc. Proces spalania sprowadza się do nauki.

Spalanie rozbija wiązania chemiczne w związkach, tworząc tak zwane ‘wolne rodniki’. Nazywane przez naukowców niezwiązane elektrony mogą łączyć się ze sobą, tworząc całe spektrum wysoce toksycznych substancji.

Dlatego ważne jest, aby pamiętać, że zarówno dym tytoniowy jak i konopny jest szkodliwy. W końcu dlatego vaporyzery stały się tak popularne.

Jednakże dym z konopi nie wydaję się być tak szkodliwy jak dym papierosowy. Nie jest jasne w jakim stopniu palenie marihuany jest toksyczne, aczkolwiek wiele badań kwestionuje pogląd, że palenie marihuany jest tak samo szkodliwe, jak palenie tytoniu.

Jako przykład, przywołamy badanie opublikowane w 2015 roku, w którym nie udało się znaleźć silnej korelacji między paleniem marihuany codziennie przez okres 20 lat, a zmniejszoną czynnością płuc. Niemniej jednak wykazano, że dym marihuany uszkadza naczynia krwionośn

6. Palacze tytoniu mają mniejszą pojemność płuc

Mimo, że dym konopny i tytoniowy zawierają wiele tak samo toksycznych substancji, nie jest jasne, czy mają one taki sam wpływ na funkcjonowanie naszych płuc.

W badaniu opublikowanym w 2012r. w JAMA Network zbadano różne skutki dymu marihuany i tytoniu na funkcje płuc poprzez porównywanie serii badań ich kondycji przez 20 lat.

Pomiary pochodziły z kohorty liczącej 5115 mężczyzn i kobiet z 4 różnych amerykańskich miast. Badanie wykazało, że istnieje liniowa korelacja między paleniem tytoniu, a upośledzeniem czynności płuc. Jednak badanie te, nie wykazało takiej samej tendencji dla użytkowników konopi.

Korelacja między upośledzoną funkcją płuc, a paleniem tytoniu odbiegała od liniowej w przypadku sporadycznego łączenia tytoniu z marihuaną i nie była związana bezpośrednio z niekorzystnym wpływem na czynność płuc.

Ponadto autorzy badania napisali:

„Dym marihuany zawiera wiele takich samych składników jak dym tytoniowy, ale nie jest jasne, czy palenie marihuany powoduje uszkodzenia płuc w takim samym stopniu co palenie tytoniu.”

Podczas gdy poprzednie badania wykazywały, że palenie marihuany było związane z podobnymi objawami jak palenie tytoniu. Analizy funkcji i chorób płuc nie wykazały wyraźnych niekorzystnych skutków spożywania marihuany na funkcje płuc.

Niemniej jednak, jeśli martwisz się o swoje zdrowie, zalecamy nie mieszać tytoniu z trawą, aby choć w pewnym stopniu odciążyć swoje płuca.