Medyczna marihuana w Polsce nie będzie tańsza. Krajowa Informacja Skarbowa nie zgodziła się na objęcie suszu mniejszą stawką VAT.

Za jeden gram medycznej marihuany obłożonym 23% podatkiem VAT, w polskich aptekach pacjenci muszą zapłacić nawet 70zł!

Niestety w ostatnich dniach do pacjentów dotarły smutne informacje o tym, że Krajowa Informacja Skarbowa nie zgodziła się na objecie suszu medycznej marihuany mniejszą stawką VAT. Dodajmy, że w innych krajach, takich jak np. Czechy medyczna marihuana jest w pełni refundowanym lekiem. Producent zapowiada odwołanie się w tej sprawie.

Przed wprowadzeniem suszu na rynek wystąpiliśmy do Głównego Urzędu Statystycznego o jego kategoryzację w celu ustalenia należnego podatku. Został zaliczony do substancji farmaceutycznych, a nie produktów leczniczych objętych preferencyjną stawką. Uznaliśmy, że nie jest to prawidłowe, dlatego na początku poprosiliśmy Krajową Informację Skarbową o interpretację, a tym samym stwierdzenie, czy nałożony podatek ustalono poprawnie – mówi Tomasz Witkowski, menedżer na kraj w Spectrum Cannabis, należącym do kanadyjskiej grupy kapitałowej Canopy Growth.

Baner Reklamowy

Medyczna marihuana w Polsce – taniej nie będzie!

Według Krajowej Informacji Skarbowej nie ma żadnych podstaw do zastosowania niższej, 8% stawki VAT, ponieważ jest to możliwe tylko i wyłącznie w przypadku produktów leczniczych w rozumienia prawa farmaceutycznego, które są dopuszczone do obrotu na terenie Polski. KIS dokonał kontroli i przeanalizował poszczególne definicje ujęte w przepisach i odnosząc się do nich uznał, że nie jest to produkt leczniczy, ale jedynie surowiec farmaceutyczny co nie klasyfikuje go jako produktu leczniczego.

Przedstawiciele firmy Spectrum Cannabis, na tę chwilę jedynej spółki, której udało się uzyskać zgodę na dystrybucję medycznej marihuany w Polsce zapowiadają odwołanie się od tej decyzji.