Wkrótce rusza Milano Design Week 2024, jedno z najważniejszych wydarzeń dla projektantów wnętrz, architektów oraz innowatorów z całego świata. Tegoroczna edycja zapowiada się wyjątkowo, a jednym z najbardziej oczekiwanych punktów programu jest prezentacja kolekcji mebli stworzonych przez polskich projektantów z wykorzystaniem nietypowego materiału – łodyg konopi włóknistych.
To właśnie Polacy, reprezentowani przez zespół Husarska Design Studio oraz firmę The True Green, przygotowali unikatową kolekcję, która może stać się prawdziwym hitem wydarzenia. Meble wykonane z konopi cieszą się coraz większą popularnością, a ich wyjątkowość nie tylko w designie, ale również w aspekcie ekologicznym, przyciąga uwagę światowej publiczności.
Wytworzona przez nas „Tarcica konopna” w przyszłości może stać się integralną częścią meblarstwa. Szczerze w to wierzymy.
– opowiada Piotr Pietras, prezes Green Lanes.
Kolekcja, składająca się z trzech modeli – taboretu HempStool, huśtawki HempSwing oraz stołu HempSolo – została już wcześniej zaprezentowana na światowych targach designu, takich jak te w Wiedniu, Londynie czy podczas Łódź Design Festival. W każdym miejscu spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem, co tylko potwierdza rosnące zainteresowanie tego typu rozwiązaniami.
Użycie konopnego zamiennika drewna we wszystkich prezentowanych meblach jako podstawowego materiału otwiera nowe horyzonty dla zrównoważonego designu. Chcemy pokazać, że troska o środowisko może harmonijnie współgrać z nowoczesnym designem –
– zdradza Jadwiga Husarska-Sobina.
Jednak meble z konopi to nie tylko kwestia oryginalnego designu czy trendu. To również odpowiedź na aktualne wyzwania związane ze zmianami klimatu. Opracowany przez The True Green materiał, z którego są wykonane meble, może pochwalić się imponującymi parametrami ekologicznymi. Absorbuje on bowiem aż 1407 kg CO2 na każdy metr sześcienny, co stanowi istotny krok w kierunku redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Nie bez znaczenia jest również nazwa polskiej wystawy prezentującej te meble – Re-Hemptation. To nie tylko gra słów, ale przede wszystkim koncentracja na idei rehabilitacji i odbudowy środowiska naturalnego poprzez wykorzystanie konopi włóknistych oraz promowanie zrównoważonego rozwoju i ochrony różnorodności biologicznej.
Konopne meble to również dbanie o środowisko
Przed nami wyjątkowe wydarzenie, które nie tylko stanie się platformą dla światowych talentów w dziedzinie designu, ale również pokaże, jak wielkie możliwości tkwią w wykorzystaniu ekologicznych materiałów w produkcji mebli.
Taboret HempStool zaabsorbował 0,75 kg CO2. HempStool inspirowany jest pięknem włókien konopi i dążeniem do redukcji elementów oraz odpadów, wpisując się w koncepcję Re-Hemptation, która oznacza odkrywanie potencjału konopi włóknistych i innych roślin jednorocznych na nowo
– wyjaśnia Jadwiga Husarska-Sobina.
Polacy, prezentując kolekcję mebli z konopi na Milano Design Week 2024, dają nie tylko wyraz swojemu kreatywnemu podejściu do projektowania, ale także wskazują drogę ku bardziej zrównoważonej przyszłości.