Centrum Medycyny Konopnej poinformowało, że jeszcze w 2024 roku chcą wprowadzić do polskich aptek 12 produktów z konopi. Ich głównym ma być ułatwienie pacjentom dostępu do terapii opartych na konopiach

Badania przeprowadzone przez Centrum Medycyny Konopnej ujawniły nadal istniejący niedobór produktów konopnych i medycznej marihuany w polskich aptekach. Według raportu, już 6 na 10 Polaków wyraża chęć skorzystania z terapii opartej na konopiach, co wskazuje na rosnące zainteresowanie tą formą leczenia w społeczeństwie.

Baner Reklamowy

Centrum Medycyny Konopnej, uznawane za kluczowego gracza na polskim rynku usług leczniczych z wykorzystaniem terapii medycznej marihuaną, ogłosiło plan wprowadzenia 12 nowych produktów z konopi do aptek jeszcze w 2024 roku. Partnerstwo z niemieckim liderem przemysłu konopnego, Sanity Group, umożliwi poszerzenie oferty i zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na te produkty.

CMK złożyło wnioski rejestracyjne na susz kwiatów konopi o kilku stężeniach THC. Aktualnie nie ma w Polsce drugiego podmiotu, który oferuje tak wiele opcji terapeutycznych opartych na medycznej marihuanie. Patrząc na kombinacje stężenia THC, rodzaje i odmiany konopi oraz zawartość terpenów, nasze portfolio obejmować będzie 11 suszy marihuany medycznej. Dodatkowo złożyliśmy wniosek na ekstrakt z konopi.-Doskonale rozumiemy lokalne regulacje oraz potrzeby środowiska medycznego. Kierując się dobrem pacjentów, chcemy wykorzystać naszą wiedzę i doświadczenie, aby wprowadzić na rynek najwyższej jakości produkty z marihuany medycznej

– tłumaczy Rafał Szabłowski – członek zarządu CMK odpowiedzialny za rozwój i komercjalizację produktów.

Pomimo wzrostu popularności terapii medycznej marihuaną, pacjenci w Polsce nadal borykają się z brakiem dostępności oraz ograniczonym wyborem produktów. Wsparcie Centrum Medycyny Konopnej w postaci nowych produktów ma na celu adresowanie tych problemów poprzez zwiększenie dostępności różnorodnych preparatów, dedykowanych pacjentom z różnymi schorzeniami, takimi jak choroby neurologiczne, nowotwory oraz różnego rodzaju bóle.

Planowane wprowadzenie na polski rynek szerokiej oferty produktów z konopi medycznych to dla nas, branży konopnej i dla pacjentów milowy krok. Dzięki temu zwiększy się dostępność różnorodnych opcji terapeutycznych, co pozwoli lepiej dopasować leczenie do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Pacjenci będą mieli większy wybór produktów, co może poprawić skuteczność terapii. Nasze działanie może także przyczynić się do zwiększenia świadomości społecznej na temat potencjału tej formy terapii oraz do poprawy akceptacji dla innowacyjnych rozwiązań medycznych.

– komentuje Jakub Smęda – prezes Centrum Medycyny Konopnej.

Decyzje dotyczące wyboru produktów były oparte na dokładnym audycie polskiego rynku oraz badaniu, w którym uczestniczyło ponad tysiąc respondentów. Niedobór preparatów w aptekach oraz ograniczony wybór był jednym z głównych czynników wpływających na tę decyzję, ponieważ utrudnia on dostosowanie terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Dla wielu pacjentów to jedyna szansa na poprawę jakości życia. Konopie lecznicze są skuteczne aż w ponad 1000 problemach zdrowotnych z obszarów takich jak onkologia, psychiatria, neurologia, gastrologia ginekologia, endokrynologia czy dermatologia. Ważne jest to, aby leczenie medyczną marihuaną zawsze odbywało się pod kontrolą doświadczonego w tej terapii lekarza

– wyjaśnia dr n. med. Magdalena Nita – dyrektor ds. medycznych Centrum Medycyny Kopnej.

Obecnie w Polsce dostępnych jest kilkanaście preparatów z medyczną marihuaną, ale planowane wprowadzenie nowych produktów przez Centrum Medycyny Konopnej w II połowie 2024 roku ma na celu zwiększenie tej liczby. Portfolio będzie obejmować produkty w różnych stężeniach i postaciach, takich jak susz i oleje, aby sprostać zróżnicowanym potrzebom pacjentów.

Raport „Świadomość i nastawienie Polaków do terapii marihuaną medyczną” podkreśla, że mimo że większość badanych nigdy nie miała do czynienia z propozycją terapii medycznej marihuaną, to 6 na 10 byłoby skłonnych skorzystać z niej, jeśli zarekomendowałby im ją lekarz. To świadczy o ogromnym potencjale rozwoju tej formy terapii w Polsce.

Medyczna marihuana zyskuje na popularności ze względu na jej liczne właściwości, które są korzystne dla naszego zdrowia. Doskonale sprawdza się ona jako terapia uzupełniająca – zwłaszcza w tych przypadkach, gdzie tradycyjne metody leczenia nie działają. Dla wielu pacjentów to jedyna szansa na poprawę jakości życia. Konopie lecznicze są skuteczne aż w ponad 1000 problemach zdrowotnych z obszarów takich jak onkologia, psychiatria, neurologia, gastrologia ginekologia, endokrynologia czy dermatologia. Ważne jest to, aby leczenie medyczną marihuaną zawsze odbywało się pod kontrolą doświadczonego w tej terapii lekarza.

– wyjaśnia dr n. med. Magdalena Nita – dyrektor ds. medycznych Centrum Medycyny Kopnej

W miarę jak społeczeństwo zyskuje większą świadomość na temat terapii medycznej marihuaną, Polska podąża ścieżką innych krajów, które dekryminalizowały posiadanie marihuany. Zmiany w prawie otwierają nowe możliwości leczenia i poprawy jakości życia pacjentów. Oczekuje się, że światowa branża marihuany medycznej będzie nadal rozwijać się dynamicznie, co przyczyni się do znacznego wzrostu rynku w najbliższych latach.