![CBŚP zlikwidowało plantacje w Legnicy, Lubinie i Przemyślu [VIDEO] Slide](http://420polska.pl/wp-content/plugins/revslider/public/assets/assets/dummy.png)

![CBŚP zlikwidowało plantacje w Legnicy, Lubinie i Przemyślu [VIDEO] Slide](http://420polska.pl/wp-content/plugins/revslider/public/assets/assets/dummy.png)

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji po raz kolejny przeprowadzili skuteczne operacje wymierzone w zorganizowane grupy przestępcze zajmujące się produkcją marihuany. Akcje przeprowadzone w Legnicy, Lubinie i Przemyślu doprowadziły do zatrzymania dziewięciu osób oraz zlikwidowania profesjonalnych plantacji konopi.
Policja zabezpieczyła ponad 300 krzewów w różnej fazie wzrostu oraz znaczną ilość gotowego suszu. Nad przebiegiem śledztwa czuwa Prokuratura Krajowa.
Szczegóły przeprowadzonych operacji
W ramach pierwszej operacji, przeprowadzonej przez funkcjonariuszy CBŚP z Kalisza pod nadzorem prokuratury, zatrzymano czterech członków zorganizowanej grupy przestępczej. Na posesjach w Legnicy i Lubinie znaleziono pięć miejsc uprawy marihuany, gdzie zabezpieczono niemal 200 krzewów oraz 10 kilogramów gotowego do sprzedaży suszu. Zatrzymanym postawiono zarzuty związane z udziałem w grupie przestępczej oraz produkcją znacznych ilości narkotyków.

Druga operacja, przeprowadzona przez CBŚP w Przemyślu przy wsparciu kontrterrorystów, doprowadziła do zatrzymania pięciu osób w wieku od 46 do 55 lat. Funkcjonariusze odkryli zaawansowaną technicznie plantację konopi, wyposażoną w nowoczesne systemy oświetleniowe, wentylacyjne oraz systemy nawadniania i odżywiania roślin. Zabezpieczono 133 krzewy marihuany oraz blisko dwa kilogramy mefedronu. Wszyscy podejrzani trafili do aresztu tymczasowego.
Koszty walki z nielegalnym rynkiem marihuany
Akcje takie jak ta pokazują, jak ogromne środki państwo przeznacza na walkę z nielegalną produkcją marihuany. Ściganie i likwidacja plantacji angażują duże zasoby ludzkie i finansowe, a mimo to czarny rynek kwitnie. Legalizacja i opodatkowanie marihuany mogłyby odciążyć system sądowniczy, policję oraz prokuraturę, jednocześnie przynosząc państwu znaczne dochody z podatków. W krajach, które zdecydowały się na taki krok, widoczne są korzyści ekonomiczne i społeczne, a dochody z legalnej sprzedaży wspierają budżet publiczny, zamiast trafiać do grup przestępczych.
Czy legalizacja marihuany w Polsce jest możliwa?
W Polsce temat legalizacji marihuany nadal budzi kontrowersje, jednak kolejne operacje CBŚP pokazują, że obecne podejście nie eliminuje problemu. Być może nadszedł czas, aby rozważyć alternatywne rozwiązania, które mogłyby skuteczniej uderzyć w czarny rynek i jednocześnie przynieść korzyści budżetowi państwa.
CBŚP zlikwidowało plantacje w Legnicy, Lubinie i Przemyślu [VIDEO]