Najnowszy wynik sondażu KANTAR PUBLIC wskazuje na to, że wyborcy PO i PiS są zgodni co do kwestii zaprzestania karania za posiadanie małych ilości marihuany.

W sondażu wzięło udział 1011 pełnoletnich mieszkańców Polski. Jak wynika z tego sondażu, że za karaniem za posiadanie niewielkich ilości suszu marihuany jest jedynie 1/3 społeczeństwa. Aż 64% respondentów było za zniesieniem karania za posiadanie małych ilości zioła na własny użytek.

Baner Reklamowy

„To edukacja i rosnąca świadomość polskiego społeczeństwa w temacie konopi odpowiada za ten wynik – im więcej Polacy wiedzą o marihuanie i historii prohibicji, tym wyraźniej opowiadają się za potrzebą zmian.” – twierdzi Jakub Gajewski, wiceprezes Stowarzyszenia Wolne Konopie.

Fundusze, które były niezbędne do przeprowadzenia sondażu zostały zebrane na ogólnopolskiej zbiórce, której inicjatorem był znany konopny aktywista Przemysław zawadzki.

„Motywacją do zrealizowania badania stała się rzeczywistość prawna, w której funkcjonujemy. Mimo, że w Polsce teoretycznie istnieje możliwość leczenia medyczną marihuaną, to za posiadanie tej substancji na własny użytek w celach rekreacyjnych lub leczenie się własnymi konopiami indyjskimi, dalej grozi kara pozbawienia wolności od trzech nawet do dziesięciu lat.” – tłumaczy Przemysław Zawadzki „Naszym celem było określenie stosunku Polaków do kwestii karania więzieniem za posiadanie niewielkich ilości substancji.” – dodaje.

Sondaż miał wskazać jasno, czy obywatele polski są jednoznacznie zgodni w sprawie dekryminalizacji posiadania marihuany na użytek własny.

Dzięki badaniu Kantaru możemy w końcu dostrzec, że zwolennikami zmian w podejściu państwa do użytkowników konopi są zarówno ludzie z małych, jak i dużych miast; osoby zarówno z wykształceniem podstawowym i wyższym, zarówno mężczyźni, jak i kobiety – czyli przedstawiciele wszystkich grup społecznych. Konopie, jak widać, nie stygmatyzują nikogo i w równym stopniu dotyczą setek tysięcy ludzi w całej Polsce, bez względu na ich status, wykształcenie czy preferencje polityczne. „To szczególnie istotna informacja, ponieważ wskazuje, że zmiany prawne w temacie marihuany są tematem ważnym dla szerokiego grona wyborców i użytkowników konopi indyjskich w całej Polsce, a nie jedynie wąskiej grupy aktywistów.” – tłumaczy Gajewski. „Te wyniki świadczą o tym, że Polacy w ciągu ostatnich lat zdecydowanie złagodzili swój stosunek do marihuany i w coraz większym stopniu są gotowi popierać zmiany w prawie, do których od lat nawołują organizacje społeczne.” – dodaje.

W obu grupach wyborców są liczni zwolennicy zmian prawnych związanych z konopiami indyjskimi, nie ma miedzy nimi praktycznie żadnej dysproporcji.

Źródło: WolneKonopie