W tym tygodniu głośno zrobiło się o jednym z polskich szpitali. Jaki był tego powód? Jest to jeden z nielicznych szpitali, w których lekarze testują terapię z wykorzystaniem tak zwanej medycznej marihuany! 

Ta dość kontrowersyjna jeszcze terapia stosowana jest na Oddziale Neurologii wojewódzkiego szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie. 

,,W ramach terapii eksperymentalnej nadal prowadzimy ośmiu pacjentów z padaczką lekooporną w wieku 18–30 lat. Wyniki są bardzo dobre” – mówi dr n. med. Jacek Gawłowicz z Oddziału Neurologii wojewódzkiego szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie.

,,U połowy pacjentów obserwujemy wyraźną redukcję napadów padaczkowych, o ponad 50 proc., a w drugiej grupie zaobserwowaliśmy wyraźną poprawę w codziennym funkcjonowaniu. Pacjenci nie są już tak wycofani, np. chętniej biorą udział w terapiach zajęciowych.”

Lekarze planują rozszerzyć grupę pacjentów o osoby z padaczkę lekooporną wywołaną uszkodzeniami mózgu w przebiegu stwardnienia guzowatego.

,,To schorzenie o podłożu genetycznym, w którym występują charakterystyczne zmiany skórne oraz uszkodzenia wielonarządowe” – tłumaczy dr Gawłowicz.

Nie wiadomo jednak jakie dokładnie produkty konopne podawane są pacjentom. W przypadku padaczki skuteczne okazuje się wyizolowane CBD, które legalnie można nabyć w wielu sklepach internetowych, oraz w wybranych stacjonarnych, sklepach w Polsce. Dr Gawłowicz wspominał jednak o produktach na bazie konopi indyjskich, nie siewnych. 

W szpitalu trwają także badania kliniczne nad skutecznością terapii kannabinoidami. Wyniki badań potwierdzają skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowanie tego typu leczenia w przypadku padaczki lekoopornej. Lekarze pozostają jednak sceptyczni w stosunku do działania konopi wspierającego leczenie nowotworów. Badania kliniczne w tym kierunku na pewno pomogłyby lepiej zrozumieć doniesienia z całego świata, które sugerują, że konopie indyjskie w wielu przypadkach leczą nowotwory.

Źródło: www.DziennikWschodni.pl

Więcej newsów ze świata medycznej marihuany na www.MedycznaMarihuana.com