To historyczny moment dla wszystkich osób mających związek ze środowiskiem konopnym. Marihuana została usunięcia z IV tabeli przez ONZ, tym samym zmieniając jej klasyfikację – co to oznacza?

Jak powszechnie wiadomo stworzona w 1961r. konwencja antynarkotykowa i klasyfikacja środków odurzających miała swoje zastosowanie jedynie do celów biznesowych wielkich korporacji, które wywierały wpływ na politykę narkotykową.

Baner Reklamowy

Kilka dni temu ONZ w wyniku głosowania, które odbyło się miesiąc temu podjęło decyzję o zmianie klasyfikacji konopi indyjskich oraz usunięciu ich z IV tabeli, jednoznacznie uznając terapeutyczne zastosowanie roślin konopi i zaprzestania przedstawiania jej jako „szczególnie podatną na nadużycia i wywołującą negatywne skutki„.

Według wykazu IV tabeli marihuana nie posiada żadnych właściwości terapeutycznych, jednak teraz jej klasyfikacja nareszcie ulega zmianie, co prawdopodobnie wpłynie na pozytywne działania różnych państw, w tym polski w kierunku zmiany prawa dotyczącego konopi indyjskich.

Propozycja WHO

Po za usunięciem konopi indyjskich z IV tabeli, WHO zaskoczyło nas swoją propozycją planu harmonizacji i poprawienia jakości usług dotyczących dostępności medycznej marihuany i środków na nich opartych.

Jest to kolejny ważne aspekt, ponieważ umożliwia produktom opartym na naturalnych kannabinoidach szybszą rejestrację, a mają do pokonania o wiele trudniejszą drogę niż ich syntetyczne odpowiedniki.

Ostatnim z zaleceń była regulacja zastosowań medycznych CBD, jednak nie zostało ono zatwierdzone, dlatego kannabidiol wciąż pozostanie substancją poza kontrolą traktatu.