W zeszły piątek, głosowanie amerykańskiego kongresu zadecydowało za dekryminalizacją marihuany na poziomie federalnym. Oczywiście, żeby nowe prawo weszło w życie, ustawę musi poprzeć Senat.
Obecny stan rzeczy nie napawa optymizmem, gdyż większość w senacie mają konserwatywni Republikanie, którzy raczej nie opowiedzą się za tym rozwiązaniem. Światełko w tunelu nosi nazwę „styczeń”, to właśnie wtedy skład amerykańskiego Senatu może się zmienić.
Mimo wszystko, piątkowe głosowanie można uznać za przełomowe. Przyjęta przez Izbę Reprezentantów Stanów Zjednoczonych ustawa MORE (Marijuana Opportunity Reinvestment and Expungement) usuwa marihuanę z ustawy o substancjach kontrolowanych oraz kończy federalną prohibicję.
Przewaga partii Demokratów pozwoliła uzyskać wynik 228 głosów za de kryminalizacją marihuany. Przeciw opowiedziało się 164 Republikanów. Ustawa MORE
Akt prawny dekryminalizujący konopie indyjskie w całych Stanach Zjednoczonych na poziomie federalnym. Dzięki niemu każdy stan będzie mógł tworzyć własne przepisy regulujące marihuanę. Obecnie wielu przedsiębiorców napotykało problemy, gdyż mimo że prawo stanowe pozwalało na daną działalność – było to sprzeczne z prawem federalnym. Ustawa dodatkowo przewiduje zatarcie wyroków za konopie indyjskie oraz nałożenie federalnego podatku na konopie indyjskie. Wstępnie 5%, rosnące o 1% co rok, aż do progu 8%.
„Pozwoli to przedsiębiorstwom stanowym na prowadzenie działalności w środowisku prawa federalnego, z możliwością odliczenia podatku od działalności gospodarczej i dostępem do procesów prawnych, a także pozwoliłoby stanom na ustalenie własnej polityki dotyczącej konopi indyjskich”
powiedział Randal Meyer, dyrektor wykonawczy Global Alliance for Cannabis Commerce.
Przeciwnikami wprowadzenia ustawy MORE są wspomnieni Demokraci. Uważają, że marihuana nie powinna być traktowana priorytetowo w czasach kryzysu związanego z koronawirusem, a sama dekryminalizacja sprowadzi ryzyko na młode osoby.
Obecnie nic nie jest jeszcze pewne, jednak jeśli 5 stycznia Senat zostanie zdominowany przez Demokratów (co wydaje się prawdopodobne – przyp. red.) to obcowanie z konopiami przestanie być ścigane federalnie. Natomiast utrzymanie Senatu przez Republikanów oznaczać będzie, że ustawa trafi do śmietnika i w Stanach Zjednoczonych na kolejne lata nastąpi federalna prohibicji.