W lipcu Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziła szeroko zakrojoną, 14 dniową akcję kontroli przesyłek pocztowych i kurierskich na terenie całej Polski. Akcja obejmowała zarówno przesyłki międzynarodowe, jak i krajowe, a jej celem było ujawnienie niedozwolonych towarów.

W ostatnich latach regularnie pojawiają się informacje o przejęciu przesyłek zawierających konopie indyjskie. Działania zainicjowane w ramach ogólnopolskiej operacji, przyniosły zaskakujące rezultaty – w szczególności w odniesieniu do nielegalnych w Polsce substancji, w tym marihuany

Baner Reklamowy

Marihuana w przesyłkach pocztowych i kurierskich

W trakcie kontroli KAS prześwietliła ponad 63 tysiące paczek, z czego aż 27 z nich zawierało środki odurzające i psychotropowe. Największą ilością cieszyła się jednak marihuana, której ujawniono łącznie 3,13 kg. Dla służb jest to wyraźny sygnał, że przemytnicy i handlarze coraz częściej korzystają z usług pocztowych i kurierskich.

kas kontrola przesyłek
Przesyłki w trakcie kontroli przez Krajową Administrację Skarbową (fot. KAS)

Operacja, przeprowadzona przez funkcjonariuszy celno-skarbowych, obejmowała kontrole w 118 miejscach w całym kraju, w tym na lotniskach, w węzłach Poczty Polskiej oraz w punktach przeładunkowych firm kurierskich. Szczególną uwagę zwrócono na przesyłki z krajów takich jak Chiny, Kanada, USA oraz Meksyk, z których pochodziła znaczna część skontrolowanych paczek.

Kontrole przeprowadzone przez KAS wykazały nie tylko sporą ilość marihuany, ale również innych narkotyków, takich jak MDMA (3,06 kg), kokaina (1,20 kg), fentanyl (12,4 g), oraz różnorodne środki psychoaktywne, w tym LSD i Xanax.

Marihuana ujawniona przez funkcjonariuszy KAS w jednej z kontrolowanych przesyłek (fot. KAS)

Technologia i psy w służbie KAS

Podczas takich operacji, KAS wykorzystuje zaawansowany sprzęt, w tym spektrometry, detektory do wykrywania śladowych ilości narkotyków oraz skanery rentgenowskie. Dodatkowo, w działaniach wspierają ich specjalnie wyszkolone psy służbowe, które są w stanie wywęszyć nawet najmniejsze ilości narkotyków.

W mediach społecznościowych aż roi się od kont i profili promujących różne telegramowe kanały, na których oferowane są środki odurzające czy usługi. KAS intensywnie monitoruje ten trend, co znajduje odzwierciedlenie w skuteczności ich działań. Swoimi akcjami KAS udowadnia, że jest dobrze przygotowana do walki internetowymi dilerami i przemytnikami, wykorzystując nowoczesne technologie oraz specjalistyczne zespoły funkcjonariuszy, co skutecznie utrudnia czarnorynkową działalność.