Smog staje się wrogiem wielu miast, szczególnie ma to miejsce w sezonie grzewczym. Czy smog jest bardziej szkodliwy od palenia marihuany? Co wpływa gorzej na nasze zdrowie?  Na te pytania znajdziecie odpowiedź poniżej.

Tak długo jak istnieje Ziemia nie odnotowano ani jednego przypadku śmierci spowodowanego przez marihuanę. Tymczasem naukowcy przekonują, że smog zabija dziesiątki tysięcy ludzi rocznie – a to tylko w Wielkiej Brytanii. Warto podkreślić, że smog w Wielkiej Brytanii jest nieporównywalnie niższy względem smogu w Krakowie. Polskie Ministerstwo Zdrowia podaje, że z powodu zanieczyszczenia powietrza rocznie umiera 67 000 Polaków.

Baner Reklamowy

Zanieczyszczenie powietrza niesie za sobą wiele negatywnych skutków, które odbijają się na naszym układzie oddechowym powodując choroby serca, czy nawet udary mózgu. 16 stycznia ukazał się raport w czasopiśmie The Journal of Physiology, w którym naukowcy z University of Manchester twierdzą iż zanieczyszczenie powietrza może negatywnie wpływać na kondycje serca wszelakich gatunków morskich. Niestety ta zależność występuje również u ludzi.

Podsumowując. Mechanizmy fizyczne człowieka, jak i zwierząt są dość podobne. Wnioski wyciągnięte podczas badania ekosystemu morskiego mogą pomóc w ochronie klimatu, a jednocześnie mogą zostać przełożone na zdrowie ludzi.

Smog zabija

„Wiemy, że zanieczyszczenie powietrza może mieć bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie serca i układu krążenia”

powiedział dr Jeremy Pearson, zastępca dyrektora medycznego British Heart Foundation finansującego przeprowadzone badania.

„Przegląd ten podsumowuje mechanizmy przyczyniające się do upośledzenia funkcji serca. Zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza ma kluczowe znaczenie dla ochrony zdrowia naszego serca, dlatego BHF (British Heart Foundation) wzywa rząd do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza do norm wyznaczonych przez WHO.”

– dodaje dr Jeremy Pearson

PM2,5 jest jednym z najniebezpieczniejszych rodzajów pyłu zawieszonego. Pomimo wiedzy, że zanieczyszczenie powietrza jest niebezpieczne dla ludzi, to nadal wpływ smogu na ludzkie zdrowie nie został „do końca” zbadany. Fakty, które już są znane mówią jasno, że zanieczyszczenie powietrza powoduje szereg niebezpiecznych zaburzeń sercowo-naczyniowych. Według statystyk, około 11 000 chorób niedokrwiennych serca można przypisać zanieczyszczeniu powietrza.

Naukowcy podkreślają, że szkodliwe działanie smogu ma wpływ na rozwój chorób takich jak: miażdżyca, przerost serca, dysfunkcja skurczu serca, zaburzenia rytmu serca, a nawet zmiany w genach. Mimo, że intensywne i regularne używanie konopi może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne, to sama konsumpcja konopi nie prowadzi do rozwoju chorób w takim stopniu jak zanieczyszczenie powietrza.