Sacha Baron Cohen złożył pozew przeciwko dyspensarium Solar Therapeutics, twierdząc, że jest odpowiedzialne za naruszenie praw autorskich i wykorzystanie jego wizerunku bez jego zgody w swojej reklamie, która pojawiała się na billboardach.

„It’s nice!” – właśnie z takimi słowami oraz kciukiem skierowanym w górę przedstawiony był wizerunek Barona Gohena w jego popularnej roli Borata można było podziwiać na billboardzie w Somerset, niedaleko zjazdu 10B. Dla samego aktora, sytuacja nie była zbyt „nice!”. Baron Cohen zaprzecza by miał mieć jakiekolwiek powiązania z firmą z Solar Therapeutics i choć często żartuje na temat marihuany, to wcale jej nie pali.

Baner Reklamowy

Billboard nie stał zbyt długo. Reklama zawisła 19 kwietnia, a 27 kwietnia – zaledwie 3 dni po interwencji adwokatów Barona Cohena – nie było już po niej śladu. Według dokumentów sądowych, które złożono 12 lipca, aktor uważa, że firma świadomie popełniła naruszenia praw autorskich. W swoim pozwie Cohen domaga się odszkodowania w wysokości 9 milionów dolarów.

Powodem, dla którego Baron Cohen nigdy nie używał marihuany jest to, że nie wierzy, że jest to zdrowy wybór. Wcielając się w swoją popularną postaci 'Ali G’, którą pamiętamy z filmu „Ali G In Da Haus” czy z serialu HBO „Da Ali G Show”. Aktor wyśmiewał kulturę stonerską,

Pan Baron Cohen urodził się w rodzinie ortodoksyjnych Żydów; jest Żydem obserwującym i jest dumny ze swojego dziedzictwa kulturowego. Nie chce być zaangażowany w gorącą kontrowersję wśród ortodoksyjnej społeczności żydowskiej na temat tego, czy marihuana może być używana zgodnie z żydowskimi tradycjami, zwyczajami i zasadami – kontrowersję, w której wielu przywódców rabinicznych stwierdziło, że używanie marihuany jest naruszeniem żydowskiego prawa.” – możemy przeczytać w pozwie.

W pozwie znajdziemy również wzmianki o podbnych sytuacjach, w których wykorzystany został wizerunek popularnej osoby. Przykładami zawartymi w pozwie jest między innymi sprawa wykorzystania wizerunki Michaela Jordana czy Kim Kardashian. W przypadku Michaela Jordana ława przysięgłych przyznała sportowcowi 8.9 miliona dolarów za naruszenie praw autorskich bez jego zgody w reklamie firmy spożywczej. W pozwie przeczytamy również wyjaśnienia, że aktor nigdy nie reklamował żadnych produktów związanych z konopiami, ponieważ mogłoby to osłabić jego wiarygodność jako aktora i poważnego działacza sportowego. Pozew wyjaśnia, że aktor otwarcie żartuje na temat marihuany, ale nie pali jej ze względów religijnych.

Wcielając się w postacie takie jak Ali G, która kojarzona jest z jaraniem zielska Cohen nie jest sobą. Wciela się w postać stereotypowego głupka w dresach, któremu towarzyszą opary trawy, borykającego się ze swoimi codziennymi problemami. Cohen udzielając wywiadu dla High Times w 2003 roku udzielał go właśnie jako Ali G, a nie jako Baron Cohen cieszący się wykształceniem Ivy League , gdzie studiował historię z naciskiem na antysemityzm.

Baron Cohen jest wybitnym aktorem, który ma ma na swoim koncie dwie nominacje do Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany, trzy nominacje do Złotego Globu, dwie wygrane w kategorii najlepszy aktor w filmie muzycznym lub komediowym za swoją pracę w filmie fabularnym Borat i jego sequelu. W 2021 roku otrzymał kolejne nominacje za rolę Abbota „Abbiego” Hoffmana w filmie „Proces Chicago 7”.