Departament Zdrowia Rhode Island odrzucił wniosek o dodanie uzależnienia od opioidów do listy warunków kwalifikujących pacjenta do korzystania z medycznego programu marihuany. W decyzji opublikowanej w zeszłym tygodniu dyrektor ds. zdrowia Nicole Alexander-Scott napisała, że przewlekły ból, z powodu którego większość opioidów jest przepisywana pacjentom, jest już warunkiem kwalifikującym do używania medycznej marihuany.

Baner Reklamowy

Medyczne Centrum Oceny Marihuany B&B poprosiło w tym roku, aby departament zdrowia dodał uzależnienie od opioidów do państwowej listy warunków kwalifikujących do korzystania z medycznej marihuany. Centrum jest jedynym ośrodkiem upoważnionym przez stan Rhode Island do wydawania zaleceń dotyczących konopi medycznych, z lokalizacjami w miastach Warwick i Pawtucket.

Nie dość badań

W lutym wydział zdrowia przeprowadził rozprawę na prośbę B&B. Większość informacji oferowanych podczas przesłuchania koncentrowała się na zdolności marihuany do łagodzenia bólu przewlekłego. Scott napisała, że przegląd dostępnych badań „nie dostarczył dowodów na poparcie używania medycznej marihuany jako skutecznego leczenia OUD, ani nie znalazł dowodów, jakoby uwzględnienie OUD jako warunku kwalifikującego do medycznej marihuany, miało uratować życie”.

Scott zauważyła również, że istnieją inne leki, w tym metadon i buprenorfina, które zostały już zatwierdzone jako skuteczne leczenie uzależnienia od opioidów. Dodała, że departament zdrowia ponownie zajmie się tym problemem w ciągu jednego do dwóch lat „w celu ustalenia, czy pojawiły się nowe dowody na poparcie stosowania medycznej marihuany jako opcji leczenia” w przypadku uzależnienia od opioidów.

Wykorzystanie marihuany do celów leczniczych zostało zatwierdzone przez ustawodawcę stanowego Rhode Island w 2007 r. Aby zakwalifikować się do programu, pacjent musi mieć jeden z kilku kwalifikujących się warunków medycznych, w tym raka, jaskrę, HIV, AIDS, wirusowe zapalenie wątroby typu C lub stosować jakiekolwiek leczenie w tych kierunkach. Pacjenci mogą również kwalifikować się do stosowania marihuany leczniczej, jeśli cierpią na jedną z „wyniszczających chorób lub stanów chorobowych”, które powodują liczne działania niepożądane, takie jak nudności, ból lub skurcze mięśni.

Na początku tego roku przedstawicielka jednego z departamentów Gina Raimondo niechętnie przyznała, że Rhode Island powinna dołączyć do sąsiednich państw w zakresie legalizacji, regulacji i opodatkowania rekreacyjnego stosowania konopi indyjskich.