Z pewnością każdy z was zastanawiał się kiedyś, jak powinien wyglądać kwiat konopi prezentujący dobrą jakość. W tym artykule Konopny Recenzent postara się nieco przybliżyć ten temat tym, którzy wciąż mają problem z oceną jakości przy wyborze konopnego suszu.

Aby móc ocenić czy susz, z którym mamy do czynienia jest dobrej jakości, bez wątpienia jest potrzebne jakieś doświadczenie w obcowaniu z marihuaną. Jednak bez większych problemów możemy poradzić sobie z oceną suszu kierując się kilkoma zasadami.

Baner Reklamowy

Rola organoleptyki

Otóż w takim przypadku z olbrzymią pomocą przychodzi nam organoleptyka. I to właśnie ona powinna nami kierować przy wyborze, bowiem nic nie zastąpi naszych unikalnych zmysłów, a niestety często prężny marketing potrafi przysłonić wiele wad.

Zapach – kluczowy czynnik

Zatem na pierwszy plan idzie zapach! To on w dużej mierze kształtuje nasz odbiór, a jak wiadomo ile odmian i fenotypów, tyle profili zapachowych, jednak to co jednego odrzuca, drugiego zaś oczaruje. Należy pamiętać, że w tym wszystkim jest jeden wspólny mianownik, który już na wstępie definiuje jakość – intensywność. Jeżeli twoje kwiaty wręcz emanują silną wonią to wiedz, że jest to dobry znak. Każdy kwiatostan wykształca niezliczoną ilość terpenów i to właśnie ich poziom natężenia oraz ogólna kondycja pozwala na wzbogacenie naszego odbioru. Natomiast jeśli już na wstępie zapach jest subtelny bądź mało zachęcający, możemy mieć niemal pewność, że coś poszło nie tak. Oczywiście niektóre szczepy mają swoją wewnętrzną specyfikację, która nie każdemu użytkownikowi przypadnie do gustu, a dla wielu z nich okaże się wręcz odpychająca czy też sztuczna w odbiorze, mowa tu chociażby o słynnej rodzinie Cheese, Chem, Lemon gdzie przy każdej z nich może narodzić się zarówno zachwyt jak i zastanowienie. Pewne jest również to, że jeśli grower zawiedzie w tak kluczowych etapach jak odpowiednie suszenie wstępne czy też curring, bądź o zgrozo postanowił podczas uprawy wzbogacić nasz susz o ciężkie chemiczne nawozy typu PGR (Plant Growth Stymulator) – z pewnością to odczujemy i to nie tylko konsumencko, ale i zdrowotnie.

Wygląd – co mówi nam spoiler?

I tu z pomocą przychodzi wygląd, czyli spoiler, który często mówi nam więcej niż tysiąc słów, zwłaszcza tych w barwnie ujętych opisach producenta. Oczywiście należy tu pamiętać, że kluczowe czynniki jakie kształtują roślinę to głównie genetyka, warunki środowiskowe, odżywki i w jakiejś mierze poszczególny fenotyp. Natomiast jeśli twym oczom ukaże się monstrualnie zbity i twardy kwiatostan, który nie ma ani grama prześwitu w swej strukturze, a ogół obecnych trichomów jest jakby wtopiony w całość, o spłaszczonym kształcie tworzącym jedną wielką bryłę, przy czym zapach nie należy do dobrze wyczuwalnych, a wzmożona żywiczność kryje się głównie w środku topów to znak, że tu z pewnością nie skończyło się tylko na nawozach organicznych czy też mineralnych i lepiej omijać taki susz z daleka.

Smak – kluczowy element doświadczenia

Przejdźmy teraz do kwestii smaku, gdzie przyjętym ogółem jest to, że dobrej jakości marihuana powinna pozostawiać lekko kwiatowy posmak przy wydechu, ale oczywiście to nie wszystko. Głównym czynnikiem jaki nas interesuje jest sama wyrazistość. Jeżeli mając na względzie formę konsumpcji, bardziej lub mniej jesteśmy w stanie wyłapać poszczególne nuty, tak jak np w przypadku słynnego Lemon Haze zawsze powinien być wyczuwalny cytrusowy klimat, a z kolei przy Blueberry – jagodowy akcent. W przeciwnym razie, gdy brak jest jakiejkolwiek dominującej specyfiki, to dla nas jasny sygnał, że ktoś się nie przyłożył do swojej roboty lub obiecana linia genetyczna nieco się rozjechała, bądź co gorsza trichomy w znacznej mierze uległy degradacji, chociażby przez nieodpowiednie warunki przechowywania.

Podsumowanie

Podsumowując, jeśli w twoich rękach znajdzie się marihuana, której kolor i zapach jest żywy oraz intensywny, a kwiaty pozostawiają na palcach wyraźne poszlaki żywiczności, gdzie delektując się dymem jesteś w stanie wyłapać coś więcej niż tylko klasyczny konopny akcent, a paląc jointa sesja nie przyprawia cię niemal o wyplucie z siebie płuc i ogólna całość łączy się z wyżej wymienionymi kryteriami to możesz być pewny, że właśnie delektujesz się wyjątkowo dobrym suszem.