Korzystanie z vape pen’ów bez wątpienia stało się sposobem przyjmowania kannabinoidów, który ostatnimi czasy bardzo szybko zyskał na popularności. Zdecydowanie aspektami, które przyczyniają się do tak prężnego rozwoju rynku urządzeń do waporyzacji są dyskretność użytkowania ale również aspekt zdrowotny, na który użytkownicy co raz częściej zwracają dużą uwagę. W tym artykule swoją uwagę skupimy na tym, czym konkretnie są vape peny.

Czym jest waporyzacja?

Główną zaletą waporyzacji jest to, że jest to zdrowsza alternatywa dla palonych kwiatów ponieważ para uzyskana w procesie waporyzacji nie wytwarza dużych ilości substancji smolistych powstających podczas spalania. Zamiast tego waporyzacja pociąga za sobą nieco bardziej skomplikowany proces.

Baner Reklamowy

Proces waporyzacji polega na podgrzewaniu kwiatów lub koncentratów konopi do temperatury, która doprowadzając do wrzenia i pozwoli na aktywację i odparowywanie związków aktywnych – w tym przypadku interesujących nas kannabinoidów oraz terpenów. Podczas waporyzacji nie dochodzi do spalania materiału roślinnego czy też samej żywicy, dzięki czemu unikamy wdychania substancji smolistych.

Większość urządzeń jest zaprojektowana w taki sposób aby podgrzewała materiał temperaturą tuż poniżej spalania czyli 180 – 190 stopni celcjusza aspekt zdrowotny może być szczególnie ważny dla pacjentów, którzy konopie przyjmują w celach medycznych ale również dla użytkowników rekreacyjnych.

Czym są Vape Peny?

Vape Peny to bez wątpienia bardzo dyskretne i wygodne dla użytkownika urządzenie do inhalacji ekstraktami lub liquidami zawierającymi kannabinoidy. Korzystanie z tej opcji przyjmowania kannabinoidów szybko stało się bardzo popularnym rozwiązaniem praktycznie na całym świecie.

W skrócie jest to rodzaj waporyzatora przeznaczony do odparowywania destylatów i liquidów z konopi. Często nazywane są penami ponieważ ich bardzo kompaktowa bardzo przypomina długopis. Urządzenia tego typu składają się z dwóch części – baterii oraz wkładu z koncentratem.

Baterie dostępne są w różnych wariantach; z przyciskiem lub bez, owalne lub prostokątne, możemy wybrać urządzenie bardzo małych rozmiarów ale co za tym idzie o mniejszej pojemności baterii lub większe, mniej kompaktowe ale za to takie, które pozwala na dłuższe sesje. Dodatkowym plusem jest gwint 510, który występuje w większości popularnych e-papierosów i jest kompatybilny ze znaczną większością produkowanych cartridge.

Czym wypełniony jest cartridge?

Sam cartridge (wkład) składa się z ustnika, elementu grzewczego, który zasilany jest poprzez połączenie z baterią oraz oczywiście komorą, która wypełniona jest odpowiednio przygotowanych ekstraktem lub liquidem.

Ekstrakt konopny otrzymany procesem destyalcji pozbawiony jest terpenów dlatego często uzupełniane są naturalnymi terpenami z owoców, które nadają dodatkowy smak i zapach. Bardzo częstą praktyką jest również dodawanie glikolu, który jest odpowiedzialny za gęstość i ilość pary oraz ułatwia samo odparowywanie ekstraktu. Takie mieszanki nazywane są liquidami.

Na czarnym rynku co raz częściej możemy spotkać się z ofertami vape penów z USA, jednak bardzo duży procent tych produktów jest podrabianych lub co gorsza, mogą być one wypełnione syntetycznymi kannabinoidami lub zawierać groźne dla zdrowia domieszki.

Podczas wyboru swojego wkładu należy zapoznać się z jego składem i nigdy nie korzystać z produktów nieznanego pochodzenia. Przypominamy, że posiadanie produktów zawierających THC (z wyjątkiem pacjentów) jest w naszym kraju wciąż nielegalne i nie zachęcamy nikogo do zakupu oraz spożywania ich. Na rynku możemy spotkać liquidy CBD przygotowane specjalnie do Vape Pen’ów.

Rzadziej spotykane (zwłaszcza w Polsce) są cartridge z live rosinem czy live resinem, które po za wyraźniejszym działaniem oraz smakiem różnią się także znacząco ceną.

W Polsce pacjenci, którzy stosują medyczną marihuanę, mogą również nabyć w aptekach ekstrakt do napełniania vape penów, który jest przebadany pod kątem zanieczyszczeń, metali ciężkich i nie jest uzupełniony żadnymi dodatkami. Oczywiście produkt ten dostępny jest wyłącznie na receptę.

Strzykawka z ekstraktem otrzymywanym w aptece

Jak korzystać z Vape Pen’ów?

Napełnione wcześniej cartridge wystarczy jedynie wkręcić w gwint akumulatora i już możemy zaczynać sesję. Jeżeli nabyłeś ekstrakt w aptece, z pewnością otrzymałeś go w strzykawce. Same napełnienie cartridga nie jest trudne, ale należy trzymać się kilku zasad. Poniżej znajdziesz film instruktażowy o uzupełnianiu wkładu do vape pen’a.

Samo korzystanie z waporyzatorów typu vape pen jest banalnie proste i ogranicza się do naciśnięcia przycisku i inhalacji lub w przypadku urządzeń bez przycisku po prostu zaciąganie się.

Aspektem na który należy zwrócić uwagę jest fakt, że koncentraty do inhalacji przeważnie zawierają dużą ilość stężonych kannabinoidów, w krajach gdzie konopie są legalne cartridge z THC sięgają stężenia 80 – 90% więc należy zachować pewną ostrożność podczas stosowania ich i pamiętać o tym, że na każdego mogą działać nieco inaczej, a w dodatku każdy z nas posiada różny poziom tolerancji.